Czy e-paragony zastąpią tradycyjne paragony fiskalne?

Wraz z pojawieniem się na rynku kas wirtualnych ustawodawca zniósł konieczności drukowania i wydawania dowodu zakupu w postaci papierowej. Nabywca sam może zdecydować jaki rodzaj dokumentu chce otrzymać ? tradycyjny czy elektroniczny. Urządzenia pozwalające wydawać e-paragony już funkcjonują na rynku. Są to kasy online sprzętowe i programowe.

Dlaczego sprzedawcy w sklepach wydają tylko paragony papierowe?

Placówki handlowe, które zdecydują się na wymianę kas rejestracyjnych zwykle wybierają kasy online sprzętowe. Dla tych urządzeń brakuje jednak obecnie postanowień technicznych, które powinny być wprowadzone w formie rozporządzenia. Obecnie odpowiednie regulacje istnieją tylko dla kas programowych. To rozwiązanie dopiero jednak buduje swoją pozycję na rynku i jest jeszcze spotykane dość rzadko. Na ten moment najchętniej korzysta z niego branża transportowa.

Jaka jest szansa, że wkrótce dostaniemy e-paragon w sklepie?

Trwają konsultacje publiczne nad opublikowany 28 stycznia 2021 r. Projektem Rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie wymagań technicznych i warunków dla kas rejestrujących. Przewiduje on m.in. możliwość wystawiania i przesyłania klientom paragonów w formie elektronicznej poprzez kasy online sprzętowe ? czyli takie, jakie w wielu sklepach już funkcjonują.

Zakłada się, że Rozporządzenie wejdzie w życie 1 maja 2021 r.

Czy tradycyjne kasy przejdą do lamusa?

W części placówek handlowych i usługowych funkcjonują jeszcze kasy z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii, które nie dają możliwości wystawienia e-paragonów. Sprzedawca może korzystać z pierwszej kategorii ww. kas aż do momentu uszkodzenia lub zapełnienia pamięci fiskalnej. Jednakże kasy z elektronicznym zapisem kopii można nabyć aż do końca 2022 r.  A zatem nie w każdym sklepie i nie od razu konsumenci otrzymają e-paragon. Prawdopodobnie liderami w tej kwestii będą sklepy sieciowe, bo łatwiej im wdrażać nowoczesne rozwiązania dzięki zapleczu logistycznemu. Dla wielu z nich będzie to także kwestia prestiżu i możliwości wyjścia naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Jak możemy pomóc?

Analizujemy pod kątem podatkowym i prawnym rozwiązania oraz procedury wprowadzone w firmach. Doradzamy – co warto zmienić, aby zaoszczędzić pieniądze i czas oraz jak działać zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zapraszamy do kontaktu.