Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że polskie przepisy w zakresie wykazywania podatku VAT należnego i naliczonego w dwóch różnych okresach rozliczeniowych są niezgodne z zasadą neutralności i proporcjonalności wynikającej z Dyrektywy VAT.
Trybunał w wydanym wyroku podkreślił, że ?artykuły 167 i 178 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zmienionej dyrektywą Rady 2010/45/UE z dnia 13 lipca 2010 r., należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie stosowaniu przepisów krajowych, zgodnie z którymi wykonanie prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej (VAT) związanego z nabyciem wewnątrzwspólnotowym w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym VAT jest należny, jest uzależnione od wykazania należnego VAT w deklaracji podatkowej, złożonej w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.?
W związku z tym, należy uznać, że podatek VAT należny i naliczony z tytułu WNT powinien być rozliczany w tym samym czasie. Oznacza, że po stronie podatników nie powstanie zaległość podatkowa.
Jak to wpłynie na firmy?
- Powyższy wyrok może stać się furtką dla podatników w odzyskaniu niesłusznie nadpłaconych odsetek.
- Sposób rozliczenia WNT wskazany przez TSUE zdecydowanie uprości bieżące rozliczenia WNT.
Podatnicy już mają prawo niestosować przepisów dotyczących WNT niezgodnych z Dyrektywą VAT na podstawie niniejszego wyroku TSUE. Ponadto, można wysunąć przypuszczenie, że przełomowe rozstrzygnięcie TSUE znajdzie zastosowanie także w rozliczeniu importu usług.