Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 28 sierpnia 2020 r. (sygn. akt III SA/Wa 2529/19) uchylił w całości interpretację Dyrektora KIS w zakresie występowania powiązań w rozumieniu cen transferowych, poprzez wywieranie znaczącego wpływu przez Uniwersytet Medyczny na szpital kliniczny.
Wydanym przez WSA wyroku wyjaśniono, że celem regulacji dotyczących cen transferowych jest zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa przed działaniami podatników, które polegają na stosowaniu we wzajemnych transakcjach cen odbiegających od rynkowych, po to, aby osiągnąć korzystny dla siebie rezultat podatkowy. Unormowania te chronią interesy fiskalne wierzyciela podatkowego przed ?erozją? podstawy opodatkowania na skutek zawierania przez podmioty pozostające ze sobą w szczególnych związkach transakcji, których ceny odbiegają od wolnorynkowych, tj. odbiegają od cen, jakie ustaliłyby ze sobą podmioty niepowiązane.
W omawianym przypadku – Uniwersytetu Medycznego oraz szpitala klinicznego ? uznano, że tego rodzaju sytuacja nie miała miejsca. Działalność obydwóch podmiotów oparta jest na określonych aktach prawnych, które nie pozwalają w ramach wzajemnych rozliczeń na nierynkowe transakcje. Ich celem jest realizacja celów społecznych a nie maksymalizacja zysku. Wobec tego, nie można uznać, że uczelnie współpracujące z innymi podmiotami w celach badawczych i dydaktycznych stanowią podmioty powiązane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Samo zagadnienie dotyczące powiązań poprzez wywieranie znaczącego wpływu stanowi wielokrotnie kwestie wymagającą dogłębnej analizy, zatem uprawomocnienie wydanego orzeczenia będzie stanowić niewątpliwą korzyść dla uczelni, bowiem zniwelowanie możliwości występowania powiązań rynkowych pomiędzy uczelnią oraz podmiotami przez nią utworzonymi spowoduje brak obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych przez te jednostki.