Nowy rok przyniósł nam nową Polską Klasyfikację Działalności (PKD 2025), dlatego wszyscy przedsiębiorcy powinni zaktualizować swoje wpisy w CEIDG oraz KRS. Dla ryczałtowców będzie to również idealny pretekst do sprawdzenia, czy stosują właściwe stawki podatku.
Kod PKD 2025, a stawka ryczałtu
Wybrany kod PKD co do zasady nie determinuje tego, jaką stawkę ryczałtu powinniśmy wybrać. Kluczowe są tutaj faktycznie wykonywane przez nas czynności, z tytułu których zyskujemy przychody. Wraz z nowym rokiem nie zmieniła się treść ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie stosowania stawek opodatkowania, co nie znaczy, że nie warto jej się przyjrzeć. Może się okazać, że na przestrzeni czasu faktycznie wykonywane przez nas czynności zmieniły swój profil wraz z naturalną ewolucją przedsiębiorstwa. Brzmi mało prawdopodobnie?
Wpływ rozszerzenia lub zmiany profilu działalności na stawkę ryczałtu
Wyobraźmy sobie na przykład fotografa prowadzącego swoje niewielkie studio. Jego codziennością są sesje rodzinne, nagrania ślubne oraz relacjonowanie okolicznych wydarzeń kulturalnych. Ustawa o ryczałcie jasno tutaj wskazuje, że usługi fotograficzne objęte są stawką podatku 15%. Z czasem jednak grono klientów się zwiększa. Pojawiają się pierwsze sesje reklamowe i korporacyjne, a w międzyczasie – tworzenie nagrań reklamowych.
Na pierwszy rzut oka, poza większymi zasięgami i rosnącymi przychodami, nic się nie zmieniło. Z pozoru dalej mamy do czynienia ze świadczeniem usług fotograficznych, a działalność dalej pozostaje opisana kodami PKD 74.20.Z Działalność fotograficzna oraz PKD 18.12.Z Pozostałe drukowanie. Fotograf cały czas opodatkowuje swoją działalność stawką 15%, zupełnie nieświadomy, że do jednej ze swoich niedawno wprowadzonych usług może stosować znacznie niższą stawkę ryczałtu.
Wprowadzone do portfolio usług nagrywanie materiałów reklamowych wbrew intuicji nie mieści się w zakresie działalności fotograficznej tak, jak np. fotografia reklamowa czy produkcja nagrań ślubnych i pokazowych. Jest to działalność opisana kodem PKD 59.11.Z – Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych.
Abstrahując od konieczności uwzględnienia nowego kodu w swoim wpisie w CEIDG, fotograf może pominąć fakt, że taka usługa na gruncie zryczałtowanego podatku nie jest usługą fotograficzną, a szeroko pojętą działalnością usługową, objętą stawką podatku 8,5%.
Stanowisko organów podatkowych
Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 11 września 2024 r. (0115-KDST2-1.4011.378.2024.1.MD):
„(…) zgodnie z opinią Głównego Urzędu Statystycznego ww. usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 59.11.12.0 – Usługi związane z produkcją reklamowych lub promocyjnych filmów i nagrań wideo.
Mając na względzie powołane przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że w przypadku uzyskania przychodów ze świadczenia usług, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 59.11.12.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy założeniu, że spełnia Pan warunki formalne przewidziane dla tej formy opodatkowania.”
Chociaż w opisanym przykładzie niespodzianka dla fotografa okazuje się bardzo miłym zaskoczeniem, w praktyce zdarzyć się może sytuacja całkowicie odwrotna, kiedy nieświadomi wykonywania czynności z zakresu objętego wyższą stawką ryczałtu, doprowadzamy do niedopłaty.
Podsumowanie
Wybór właściwej stawki ryczałtu nie ogranicza się jedynie do zbadania ogólnego zakresu naszej działalności, ale polega na szczegółowym zbadaniu każdej z wykonywanych czynności składających się na świadczoną usługę. W tym roku wielu z nas dokonywało takiej analizy motywując ją chęcią wyboru właściwych kodów PKD, jednak pamiętajmy, że regularny przegląd pod kątem podatkowym może zarówno uchronić nas przed niedopłatą, jak też przynieść realną korzyść.
Warto, aby co jakiś czas na naszą działalność spojrzał ktoś z zupełnie inną perspektywą. Postaw na zewnętrznych ekspertów, którzy dostrzegą każdy, nawet najdrobniejszy niuans – to właśnie detale mogą przesądzić o wysokości Twoich podatków!