Nowy ład – „reset podatkowy”

cze 7, 2021

W sobotę 15 maja partia Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowała tzw. Polski Ład, czyli zbiór rozwiązań, które mają w znaczący sposób odmienić życie w Polsce. Założenia programu mają przynieść zmiany w wielu kwestiach, zarówno opiece medycznej, na rynku nieruchomości czy w świadczeniach socjalnych. Jedną z najczęściej komentowanych zmian ma być ta, która dotyczyć będzie podatków, czyli tzw. ?reset podatkowy?.

Jakie są założenia programu?

Zgodnie z zapewnieniami autorów Polskiego Ładu, nowy system polityczny ma być bardziej sprawiedliwy dla wszystkich obywateli. Obecnie osoby, które zarabiają mniej, procentowo płacą więcej niż bogatsi obywatele.

W ramach przedstawionego projektu resetu podatkowego, osoby zarabiające mniej, oddawałyby do budżetu państwa niższy procent swojego wynagrodzenia niż bogatsi. Zgodnie z zapewnieniami Ministra finansów, który skomentował zapowiedziane zmiany, taki system nie ma docelowo służyć zwiększeniu podatków, wręcz przeciwnie, opracowany plan ma być w założeniu odwrotny.

Wyższa kwota wolna od podatku

Bardzo ważną częścią programu jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 tysięcy złotych. Drugi próg podatkowy ma zostać podniesiony z obecnej kwoty 85 tysięcy do 120 tysięcy złotych. Jest to zmiana od lat wyczekiwana przez wiele osób, zwłaszcza, że mieliśmy do czynienia z kwotą degresywną, malejącą wraz ze wzrostem dochodów.

Na podniesieniu kwoty wolnej od podatku mają zyskać osoby, które zarabiają najniższą krajową oraz aż 2/3 emerytów.

Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej

Duże emocje budzi jednak zapowiedź braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Taka zmiana w praktyce wpłynie na podwyższenie składki podatkowej. W efekcie korzyści wynikające ze zmniejszenia kwoty wolnej od podatku oraz obniżenia podatków, zostaną znacznie zmniejszone dla osób średnio zarabiających oraz będą negatywne dal lepiej zarabiającej części społeczeństwa.

Nadal nie wszystkie kwestie są wyjaśnione

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swoje ogólne założenia, jednak nadal nie ma odpowiedzi na wiele pytań. Na szczegóły będzie należało jeszcze poczekać.