Jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej w 2024 roku?

sty 22, 2024

Wraz z nadejściem nowego roku podatkowego nadszedł czas, aby skrupulatnie przeanalizować, czy aktualna forma opodatkowania Twojej firmy jest rzeczywiście najkorzystniejsza dla jej rozwoju. W tym artykule przyjrzymy się różnym formom rozliczania należności podatkowych, które są dostępne dla przedsiębiorców, omówimy, do kiedy masz czas na dokonanie ewentualnych zmian, a także podpowiemy, jak przejść przez cały proces.

Terminy: Kiedy można zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej?

Gdy prowadzenie działalności gospodarczej przysparza Ci niepotrzebnych wydatków wynikających z wybranej formy opodatkowania, możesz zmienić sposób, w jaki rozliczasz się z fiskusem – ale tylko raz w trakcie trwania roku podatkowego. Jak podejść do całego procesu?

Osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą, ma określony czas na zmianę formy opodatkowania. Decyzję taką należy podjąć do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód w nowym roku podatkowym.

Przykład: Jeśli w styczniu 2024 roku osiągniesz pierwszy przychód, masz czas do 20 lutego, aby zmienić formę opodatkowania. Pamiętaj, że dla przychodów osiągniętych w grudniu, zmiana powinna nastąpić do końca roku podatkowego.

Przedstawione terminy nie dotyczą podatników PIT, którzy w 2023 roku korzystali z karty podatkowej. W ich przypadku termin na złożenie oświadczenia o zmianie opodatkowania na 2024 minął 20 stycznia 2024.

Na co zwrócić uwagę przy zmianie sposobu opodatkowania?

Kluczowym dla podatnika momentem jest określenie osiągnięcia pierwszego przychodu w roku podatkowym 2024, ponieważ to on warunkuje termin złożenia deklaracji w urzędzie.

Osiągnięcie przychodu potwierdzają wykonane czynności – może to być m.in.:

  • wykonanie pierwszej dostawy towarów lub świadczenie wybranej usługi,
  • otrzymanie zapłaty przed dostawą towarów,
  • wystawienie faktury przed wykonaniem usługi.

Trzymaj rękę na pulsie, aby nie przegapić terminu złożenia oświadczenia.

Warto pamiętać, że przy zmianie formy opodatkowania, przedsiębiorca ma do wyboru trzy opcje:

  • skala podatkowa,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt ewidencjonowany.

Skala podatkowa obejmuje stawki 12% i 32%, podatek liniowy to stała stawka w wysokości 19%, natomiast ryczałt ewidencjonowany odpowiada proporcjonalnej kwocie, niezależnej od osiąganych przychodów. Wybór odpowiedniego sposobu rozliczania przychodu firmy zależy od indywidualnych preferencji przedsiębiorcy, a dokładniejsze informacje na ten temat warto skonsultować z ekspertem podatkowym

Gdzie złożyć dokumenty o zmianie formy opodatkowania w 2024 roku?

Zmiana formy opodatkowania jest prostsza, niż się wydaje, a deklarację możesz złożyć bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wyślesz wniosek internetowo za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) poprzez stronę www.biznes.gov.pl. Do potwierdzenia danych posłuży Ci profil zaufany ePUAP lub podpis kwalifikowany. Możesz również udać się do urzędu gminy lub miasta w miejscu Twojego zamieszkania i złożyć wniosek o zmianę formy opodatkowania osobiście.

Ważne: Jeśli zrezygnujesz z dotychczasowej formy opodatkowania i nie wskażesz nowej, automatycznie Twój dochód zostanie opodatkowany według skali podatkowej (12 i 32 proc.).

Komentarz eksperta TAX-ES

Wybór nowej formy opodatkowania wiąże się też ze zmianą zasad opłacania składki zdrowotnej, która od 2022 r. stała się „nowym podatkiem”. Atrakcyjność danej metody opodatkowania należy zatem oceniać holistycznie: PIT + składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, aby uniknąć finansowej pułapki będąc kuszonym niską stopą opodatkowania podatkiem dochodowym w danej formie. Obserwujemy, że od kilku lat wzrasta ilość przekształceń i reorganizacji mających na celu przejście na opodatkowanie CIT i wykorzystanie transparentności i możliwości analitycznych jakie dają pełne księgi rachunkowe. Ilość ulg i zwolnień na 2024 r. jest imponująca i warto wykorzystać szanse, jakie dają obecnie polskie przepisy. Czasem warto wyjść poza schemat. Z przyjemnością doradzimy w tej kwestii i zbadamy opłacalność poszczególnych form prowadzenia Twojego biznesu.

Ewelina Skwierczyńska – Doradca podatkowy | Założycielka TAX-ES

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wyboru formy opodatkowania działalności gospodarczej w 2024?

Jeśli w 2024 roku chcesz kontynuować opodatkowanie na dotychczasowych zasadach, nie musisz składać żadnych wniosków ani oświadczeń. Aktualna forma opodatkowania będzie obowiązywać do momentu ewentualnej zmiany w przyszłości.

W przypadku spółki jawnej, spółki cywilnej lub spółki partnerskiej, dla celów podatku dochodowego traktowany jesteś jak osoba prowadząca działalność gospodarczą. To oznacza, że możesz skorzystać z tych samych zasad, ale istnieją pewne wyjątki.

Wspólnicy spółki jawnej mogą być opodatkowani ryczałtem tylko wtedy, gdy przychody spółki nie przekroczyły w poprzednim roku kwoty 2 mln euro, a wszyscy wspólnicy zdecydują się na tę formę opodatkowania. W spółce cywilnej natomiast dochód wszystkich wspólników musi być objęty ryczałtem ewidencjonowanym. Warto więc pamiętać, że zmiana formy opodatkowania dotyczy również struktur spółkowych, a proces jej przeprowadzenia może różnić się w zależności od rodzaju spółki.

Jeśli masz pytania dotyczące jego przebiegu – chętnie rozwiejemy wszystkie wątpliwości, zapraszamy do kontaktu.