fbpx

VAT w projektach unijnych

Właściwe odliczenie podatku od towarów i usług często sprawia problem zarówno podmiotom prywatnym, jak i osobom prawnym. Kwestia staje się jednak jeszcze bardziej skomplikowana, gdy dotyczy podatku VAT w projektach unijnych ? wówczas każda pomyłka może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi. A choć informacje na ten temat można często znaleźć w materiałach informacyjnych konkursów, błędy nadal są popełniane ? i zazwyczaj są już nieodwracalne. Dlatego świadczymy wsparcie prawne w zakresie tego zagadnienia.

Kiedy podatek jest niekwalifikowany?

A więc kiedy VAT w projektach unijnych można uznać za niekwalifikowany, czyli nie może zostać przez nie sfinansowany? Najprościej ujmując, dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy podatek może zostać odliczony w kraju macierzystym, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jest to zrozumiałe ? osoba, która skorzystałaby ze sfinansowania VAT w ramach projektu unijnego, a następnie odliczyła go również od podatku zyskałaby podwójnie. Dlatego też jeżeli beneficjent posiada prawo do odliczenia, podatek można uznać za niekwalifikowany. Warto również zauważyć, że to podatnik decyduje czy odliczy stosowną kwotę, jednak nawet jeżeli tego nie dokona, podatek nadal nie zostanie sfinansowany przez UE.

Konsekwencje prawne i finansowe

Choć odliczenie podatku już sfinansowanego przez UE wydaje się korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem, w rzeczywistości prowadzi on do poważnych konsekwencji. Osoba lub firma, która tego dokona ryzykuje przede wszystkim konsekwencjami wynikającymi z prawa karnego. Jednocześnie takie działanie może wiązać się z obowiązkiem zwrotu otrzymanego dofinansowania, wraz z naliczonymi odsetkami ? łącznie znacząco przewyższając oryginalnie otrzymaną kwotę. Dodatkowo, wiąże się to także z utratą zaufania instytucji w przypadku potencjalnych przyszłych projektów unijnych.

Wsparcie Kancelarii Doradztwa Podatkowego Tax-Es

Świadczymy usługi w zakresie udzielania porad z zakresu prawa podatkowego, a w tym wykonywania rozliczeń zgodnie nie tylko z przepisami polskimi, ale również europejskimi. Wspieramy podmioty w zakresie projektów, a także prawidłowego odliczania VAT lub pozyskiwania jego częściowego lub całościowego sfinansowania.

WordPress Theme built by Shufflehound. Polityka prywatności