W interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 24 czerwca 2021 r., Nr 0115-KDWT.4011.54.2021.2.KW organ podatkowy uznał, że ?przesłanki wynikające z art. 22 ust. 9b pkt 1 omawianej ustawy, wypełniają nie tylko kody źródłowe programów komputerowych, lecz także opisane we wniosku utwory powstałe w procesie tworzenia programu komputerowego, które stanowią podstawę wytworzenia programu komputerowego, są niezbędne do jego wykonania i powstają w związku z tworzeniem takiego programu. Działania pracowników Wnioskodawcy (twórców), polegające na UX/UI designie programów komputerowych, można więc uznać za działalność twórczą w zakresie programów komputerowych, o której mowa w ww. przepisie?.
Przywołana interpretacja po raz pierwszy rozstrzyga wątpliwości podatników, jak szeroki jest zakres określenia ?działalności twórczej w zakresie programów komputerowych? w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o PIT. Wnioskodawca sformułował zapytanie do Organu podatkowego: czy zakresem tegoż terminu (?działalności twórczej?) należy objąć tylko działalność programistyczną sensu stricto (a więc jedynie tworzenie kodu źródłowego), czy też działalność związaną z tworzeniem programów komputerowych sensu largo (czyli obejmującą również inne kreatywne czynności niezbędne do stworzenia programu komputerowego, takie jak UX/UI design czy projektowanie architektury programu komputerowego).
Opinia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Organ uznał, że praca UX/UI Designerów stanowi działalność twórczą w zakresie programów komputerowych, o których mowa w art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o PIT. Należy mieć na względzie, że powołana interpretacja indywidualna jest przełomową dla branży IT. Bowiem Organ pochylił się nad wykładnią ?działalności twórczej? w rozumieniu regulacji podatkowych. Oczywiście, w bogatej linii interpretacyjnej znajdziemy potwierdzenie prawa UX/IU Designerów do stosowania 50% kosztów uzyskania przychów, jednakże powyższe stwierdzenia bazowały na założeniach podatników wskazanych w stanach faktycznych, że takiego rodzaju prace stanowią ?działalność twórczą? (przykładowo: interpretacja indywidualna DKIS z dnia 16 maja 2018 r., Nr 0114-KDIP3-3.4011.106.2018.3.IM).
Wobec powyższego, należałoby uznać, że działania polegające na:

posiadają znamiona twórczości, których efektem są utwory w rozumieniu stawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Stąd właściwym będzie przyjęcie, że pracownicy ci są twórcami tychże utworów. A w konsekwencji, płatnik będzie mógł zastosować 50% KUP do wynagrodzeń UX/UI Designerów.
Naszym zdaniem
W ocenie TAX-ES, powyższa interpretacja ma ogromne znaczenie dla całej gałęzi IT, bowiem dowodzi, że termin ?działalność twórcza? w ustawie o PIT obejmuje bardzo szeroki zakres czynności wykonywanych w ramach procesu projektowego. W związku z tym może dojść do sytuacji, że powiększy się znacznie grono podmiotów, dla których znajdzie zastosowanie 50% KUP, a być może potencjalnie rozszerzy się krąg odbiorców uprawnionych do skorzystania z preferencji podatkowej w postaci IP BOX.
Na Państwa życzenie, służymy wsparciem prawnopodatkowym w zakresie:
- możliwości zastosowania 50% KUP przez płatnika do wynagrodzenia wypłacanego pracownikom w postaci honorarium z tytułu przeniesienia praw autorskich do wytworzonych w ramach stosunku.
- kontroli podatkowej czy kontroli celno-skarbowej w zakresie wdrożonej ulgi.